Lesson 202

Money Math - Who Needs It?

Students create menus for the school cafeteria, and establish the cost of items and any 'specials'. Then they take orders, and use money math to calculate the total cost, and any tips.

What Students Learn

  • Practical applications of money math (calculating tips, profit, P/E ratio, stats, etc.)
  • How money math can be used to help your business

 

Suggested Time

  • Preview and Episode Viewing: 45 minutes
  • Activity 1: 30-45 minutes

Also found in:

Level:

Category:

Full length episodes can be purchased at the Online Store.